Mavena » Blog Archive » Steyr Challenge E

Steyr Challenge E

Steyr Challenge E Steyr Challenge E
Cena 3529 EUR
Steyr Hunting 5 jest 5-strzałowym, powtarzalnym karabinem pneumatycznym zasilanym sprężonym powietrzem. Posiada długą, grubościenną lufę, mechaniczny układ spustowy, osadę z drewna orzechowego oraz szynę 11 mm pozwalającą na montaż dowolnych przyrządów celowniczych.
Karabin przeładowywany jest dźwignią znajdującą się w pobliżu języka spustowego (analogicznie jak w karabinkach biathlonowych).
Każdy karabin sprzedawany jest w sztywnym kufrze transportowym razem z jednym zbiornikiem ciśnieniowym, adapterem do napełniania zbiorników, kompletem podstawowych narzędzi, dwoma magazynkami i metryczką, ale bez przyrządów celowniczych.
Wersje.
● Karabin dostępny jest w kolorze czarnym z niklowaną lufą oraz rękojeścią, baką i podpórką w kolorze ciemnego orzecha.
● Kolory zbiorników: srebrny, niebieski, czarny.
● Rękojeści:
– R/S (prawa mała)
– R/S long (prawa mała o większej objętości)
– R/M (prawa średnia)
– R/L (prawa duża)
– L/M (lewa średnia)
– Uni (uniwersalna)
● Oprócz tego dźwignia ładowania może być po stronie prawej albo lewej.

Wersje specjalne.
● Challenge E Bench Rest (karabin przystosowany do konkurencji „Bench Rest”)
● Challenge E Running Target (przeznaczony do konkurencji „Running Target”)

Dane techniczne.

dane wg Steyr
Kaliber 4,5 mm
Długość* 1120 – 1160 mm
Wysokość* 450 mm
Długość lufy 750 – 890 mm
Masa 4400 g
Opór języka spustowego 15-250 G
Maksymalne ciśnienie w zbiorniku 200 atmosfer

* Wartość uzależniona od ustawienia kolby.
** Wartość bez dodatkowych obciążników.

Charakterystyka.
Challenge E jest pierwszym w świecie produkowanym seryjnie karabinem pneumatycznym z elektronicznym układem spustowym przeznaczonym do olimpijskiej konkurencji „Karabin pneumatyczny” rozgrywanej według regulaminu ISSF. Stanowi najnowszą generację wyczynowych karabinów pneumatycznych.
Zastosowany elektroniczny układ spustowy posiada idealne i powtarzalne parametry, charakteryzuje się niespotykanie krótkim drugim oporem, wyjątkowo szybkim czasem reakcji oraz bardzo małym oporem (jest możliwość ustawienia oporu zaledwie 15 G).
Karabin ten ma także bardzo duże możliwości indywidualnego dopasowania: pełną regulację geometrii kolby, rękojeści, podpórki, języka spustowego, prędkości wylotowej oraz duży zakres regulacji układu spustowego.
Powtarzalność prędkości wylotowej, bez względu na zmiany temperatury otoczenia oraz ciśnienie w zbiorniku zapewnia reduktor o optymalnej charakterystyce i parametrach. Natomiast zewnętrzny regulator prędkości wylotowej pozwala na łatwą i szybką regulację prędkości wylotowej, zarówno w celu dostosowania jej do danej partii produkcyjnej śrutu, jak i indywidualnych preferencji.
Ergonomia oraz możliwości dopasowania do anatomii strzelca nie mają analogów wśród konkurencyjnych konstrukcji. Jest aż sześć modeli rękojeści do wyboru, w tym cztery prawe, jedna lewa oraz jedna uniwersalna. W rozmiarze Small są dwa modele, pierwszy R/S, przeznaczony dla strzelców o małych dłoniach, drugi R/S long przeznaczony dla strzelców o szczupłych, ale długich dłoniach. Rozmiar Uni przeznaczony jest do użytkowania przez więcej niż jeden strzelca, bez względu na rozmiar dla prawo- i leworęcznych osób. Rękojeści zostały tak zaprojektowane, aby spełniały warunki techniczne regulaminu ISSF, ale jednocześnie mimo ograniczeń regulaminowych były jak najbardziej wygodne, odpowiadały budowie dłoni oraz zapewniały poprawne trzymanie i wyciskanie spustu. Także baka i podpórka (pod aluminiowym łożem) pozwalają na dopasowanie karabinu do anatomii i indywidualnej postawy strzelca.
Karabiny Challenge E i Challenge to pierwsze karabiny w świecie o tak zaawansowanych rozwiązaniach w zakresie ergonomii oraz indywidualnych regulacji.
Uwaga: na zdjęciu przedstawiającym karabin w rzucie z boku widoczne są dodatkowe obciążniki, które stanowią dodatkowe wyposażenie karabinu.