Mavena » Blog Archive » Steyr Challenge Vario

Steyr Challenge Vario

Steyr Challenge Steyr Challenge
Cena 3299 EUR
Steyr Challenge jest wyczynowym, 1-strzałowym karabinem pneumatycznym kalibru 4,5 mm zasilanym sprężonym powietrzem z mechanicznym układem spustowym. Posiada długą, grubościenną lufę zakończoną płaszczem, rękojeść, kolbę i podpórkę o dużych możliwościach regulacji, absorber zmniejszający odrzut po strzale oraz zewnętrzny regulator prędkości wylotowej.
Karabin sprzedawany jest w dużym, sztywnym kufrze transportowym, który pozwala na przewożenie go bez demontażu. Standardowe wyposażenie obejmuje kompletne, mechaniczne przyrządy celownicze, jeden zbiornik ciśnieniowy, adapter do napełniania zbiorników, komplet podstawowych narzędzi i metryczkę oraz dodatkowy kanał dolotowy służący do zmiany energii wylotowej.

Wersje.
●Karabin dostępny jest z czarnym szkieletem, niklowaną lufą oraz rękojeścią, baką i podpórką w kolorze ciemnego orzecha.
Uwaga: na specjalne zamówienie karabin może być w innej kolorystyce, np. ze srebrnym szkieletem lub czarną lufą.
● Kolory zbiorników: srebrny, niebieski, czarny.
● Rękojeści:
– R/S (prawa mała)
– R/S long (prawa mała o większej objętości)
– R/M (prawa średnia)
– R/L (prawa duża)
– L/M (lewa średnia)
– Uni (uniwersalna)
● Oprócz tego dźwignia ładowania może być po stronie prawej albo lewej.

Dane techniczne.

dane wg Steyr
Kaliber 4,5 mm
Długość* 1120 – 1160 mm
Wysokość* 450 mm
Długość lufy 750 – 890 mm
Masa 4400 g
Opór języka spustowego 50-250 G
Maksymalne ciśnienie w zbiorniku 200 atmosfer

* Wartość uzależniona od ustawienia kolby.
** Wartość bez dodatkowych obciążników.

Charakterystyka.
Challenge Vario zewnętrznie wygląda jak Challenge, ale dzięki specjalnym modyfikacjom pozwala na strzelanie zarówno na 10 m jak i 50 m.
Karabin jest seryjnie wyposażony we wszystkie akcesoria do wyczynowego strzelania na 10 m konkurencji olimpijskiej „Karabin pneumatyczny” rozgrywanej według regulaminu ISSF, w tym kompletne mechaniczne przyrządy celownicze oraz płaszcz lufy wydłużający linię celowniczą.
Do strzelania konkurencji „Hunter Field Target” oraz „Field Target” należy tylko zdemontować płaszcz lufy z muszką i w miejsce celownika zamontować lunetę. Płaszcz lufy jest łatwo demontowalny.
Zmianę prędkości wylotowej, a tym samym energii wylotowej pocisku, można dokonać na dwa sposoby:
1. Przez regulację zewnętrznego regulatora prędkości wylotowej. Jest to czynność, która nie wymaga demontażu karabinu, a zmiana prędkości wylotowej odbywa się płynnie od 7,5 do 17 Jouli.
2. Przez wymianę kanału dolotowego. Znajduje się on pod zamkiem i do jego wymiany potrzebny jest klucz imbusowy. Kanał dolotowy w kolorze czarnym przeznaczony jest do uzyskania maksymalnej energii wylotowej. Kanał dolotowy w kolorze złotym pełni rolę dławika, który redukuje o około połowę energię wylotową.
Karabin Challenge Vario bez żadnych kompromisów nadaje się do uprawiania zarówno konkurencji „Karabin pneumatyczny”, jak i „Hunter Field Target” / „Field Target”. Charakteryzuje się idealną celnością i powtarzalnością prędkości wylotowej w całym zakresie regulacji od 7,5 do 17 Jouli.
Dodatkowo, dzięki szynie, która znajduje się w dolnej części łoża, można zamontować pas i strzelać w pozycji leżącej celując przy użyciu mechanicznych przyrządów celowniczych.
Challenge Vario jest przeznaczony głównie dla strzelców, którzy cenią różnorodność konkurencji oraz chcą uprawiać strzelectwo bez względu na pogodę i porę roku.
Karabin ten ma także bardzo duże możliwości indywidualnego dopasowania: pełną regulację geometrii kolby, rękojeści, podpórki, języka spustowego, prędkości wylotowej oraz duży zakres regulacji układu spustowego.
Ergonomia oraz możliwości dopasowania do anatomii strzelca nie mają analogów wśród konkurencyjnych konstrukcji. Jest aż sześć modeli rękojeści do wyboru, w tym cztery prawe, jedna lewa oraz jedna uniwersalna. W rozmiarze Small są dwa modele, pierwszy R/S, przeznaczony dla strzelców o małych dłoniach, drugi R/S long przeznaczony dla strzelców o szczupłych, ale długich dłoniach. Rozmiar Uni przeznaczony jest do użytkowania przez więcej niż jeden strzelca, bez względu na rozmiar dla prawo- i leworęcznych osób. Rękojeści zostały tak zaprojektowane, aby spełniały warunki techniczne regulaminu ISSF, ale jednocześnie mimo ograniczeń regulaminowych były jak najbardziej wygodne, odpowiadały budowie dłoni oraz zapewniały poprawne trzymanie i wyciskanie spustu. Także baka i podpórka (pod aluminiowym łożem) pozwalają na dopasowanie karabinu do anatomii i indywidualnej postawy strzelca.