Mavena » Blog Archive » Steyr Evo 10

Steyr Evo 10

Steyr Evo 10 Steyr Evo 10 Steyr Evo 10 Steyr Evo 10
Steyr Evo 10 Steyr Evo 10 Steyr Evo 10 Steyr Evo 10
Steyr Evo 10 Silver Steyr Evo 10 Silver Steyr Evo 10 Silver Steyr Evo 10 Silver

Cena 2019 EUR – wersja z 1 zbiornikiem.
Cena 2099 EUR – wersja z 2 zbiornikami.
Steyr Evo 10 jest wyczynowym, 1-strzałowym pistoletem pneumatycznym kalibru 4,5 mm zasilanym sprężonym powietrzem. Posiada mechaniczny układ spustowy, regulowane przyrządy celownicze skrętne wokół osi lufy, anatomiczną rękojeść z drewna orzechowego z regulacją kątów chwytu oraz położenia półki, absorber zmniejszający odrzut po strzale, 3 otwory kompensacyjne w lufie oraz płaszcz na całej długości lufy zakończony urządzeniem wylotowym pełniącym funkcje kompensatora i separatora.
Każdy pistolet sprzedawany jest w pudełku z tworzywa razem z jednym albo dwoma zbiornikami ciśnieniowymi (do wyboru), adapterem do napełniania zbiorników, kompletem podstawowych narzędzi, zestawem dodatkowych obciążników i metryczką.

Wersje:
● Pistolet dostępny jest w kolorze czarnym i srebrnym.
● Kolory zbiorników ciśnieniowych: srebrny, czarny, niebieski, złoty.
● Rękojeści (7 rozmiarów prawych i 4 rozmiary lewe):
– R/XS (prawa bardzo mała)
– R/S (prawa mała)
– R/S long (prawa mała dla strzelców o długich palcach)
– R/M (prawa średnia)
– R/L (prawa duża)
– R/L long (prawa duża dla strzelców o długich palcach)
– R/XL (prawa bardzo duża)
– L/XS (lewa bardzo mała)
– L/S (lewa mała)
– L/M (lewa średnia)
– L/L (lewa duża)

Dane techniczne.

dane wg Steyr dane wg Mavena
Kaliber 4,5 mm 4,5 mm
Długość* 400 400
Wysokość* 148 mm 140 mm
Szerokość* 50 mm 49 mm
Długość lufy 233 mm 233 mm
Długość linii celowniczej 316-365  mm 320-368  mm
Szerokość muszki 4,5 mm 4,5 mm
Szerokość szczerbinki 2-6 mm 1,5-6,8 mm
Masa (z magazynkiem)* 968 g 960 g
Opór języka spustowego** 500 G 500 G
Maksymalne ciśnienie w zbiorniku 200 atmosfer 200 atmosfer

* Dane uzależnione od rękojeści, podane wartości są uśrednione i dotyczą rękojeści średniej (R/M).
** Wartość minimalna określona regulaminem ISSF.

Charakterystyka.
Evo 10 jest następcą legendarnego pistoletu pneumatycznego LP 10. Posiada te same zalety, co LP 10, a dodatkowo kilka nowych rozwiązań:
1. Nowa gama rękojeści z dodatkowymi rozmiarami, w tym dwoma rozmiarami dedykowanymi dla strzelców o długich palcach. Nowe rękojeści posiadają nowy profil, są lepiej ukształtowane, mają szersze podparcie dla kciuka, a dzięki temu są wygodniejsze oraz – co najważniejsze – zapewniają lepsze trzymanie pistoletu i pracę na spuście. Dodatkowo półka jest stopniowana (inny kąt ma płaszczyzna podpierająca śródręcze, inny kąt ma płaszczyzna podpierająca palce), a mechanizm mocowania półki pozwala nie tylko na regulację półki „góra-dół”, ale także na regulację skrętną (można np. unieść tył półki robiąc rękojeść ciaśniejszą tuż przy nadgarstku i jednocześnie opuścić przód półki robiąc ją luźniejszą pod palcami). Regulacja skrętna pozwala na dokładne dopasowanie rękojeści do dłoni na całej długości półki.
2. Nowy płaszcz lufy z charakterystycznymi „fasolkami”, dzięki czemu środek ciężkości jest przybliżony do dłoni strzelca.
3. 8-kanałowy kompensator (stosowany wcześniej tylko w modelu z elektronicznym układem spustowym).
4. Powiększony obszar objęty kabłąkiem (bardzo ważne dla strzelców o długich palcach).
5. Poprawiony kształt szkieletu pistoletu w okolicy wlotu lufy w celu łatwiejszego ładowania pocisku do lufy.
6. Przyrządy celownicze skrętne wokół osi lufy. Jest to bardzo przydatne rozwiązania dla strzelców, którzy podczas strzelania mocno skręcają pistolet wokół osi lufy, w efekcie czego górna krawędź celownika nie jest pozioma. Nowe przyrządy celownicze pozwalają (przy skręceniu pistoletu aż do 15°) na utrzymanie w poziomie górnej krawędzi celownika.

Evo 10 jest bardzo „spokojny” podczas strzału. Dzieje się tak dzięki otworom kompensacyjnym w lufie, absorberowi, zastosowaniu lekkiego bijnika oraz wyjątkowo nisko umieszczonej lufie (bardzo mała odległość pomiędzy środkiem języka spustowego a osią lufy). Odrzut jest praktycznie niewyczuwalny.
Układ spustowy jest szybki w reakcji, a przy tym bardzo trwały. Posiada on doskonałą charakterystykę oraz pozwala na regulację w szerokim zakresie parametrów.
Powtarzalność prędkości wylotowej, bez względu na zmiany temperatury otoczenia oraz ciśnienie w zbiorniku zapewnia reduktor o optymalnej charakterystyce i parametrach.
Evo 10 przeznaczony jest do olimpijskiej konkurencji „Pistolet pneumatyczny” rozgrywanej według regulaminu ISSF.